“Još ste čuli da je rečeno starima: ‘Ne krši prisege, nego ispuni što si Gospodinu prisegao!” (Matej 5,33)
U posljednjih nekoliko redaka petog poglavlja Evanđelja po Mateju Isus je govorio o dubini i širini Deset zapovijedi. Prvo se zadržavao na šestoj (Matej 5,21-26), a zatim i na sedmoj zapovijedi (Matej 5,27-32). Sada želi govoriti o devetoj (Matej 5,33-37) i trećoj. Sam nam Zakonodavac želi objasniti namjere i sadržaj zakona.
Na prvi pogled, Isusove riječi protiv prisega izgledaju nam malo važne, kao da se najmanje odnose na nas. Osim toga, kako bi se davanje prisege moglo usporediti s uzimanjem života ili s nevjerstvom u braku?
Međutim, razmislite pažljivije! Naše riječi imaju vrlo važnu ulogu u svemu što činimo kao ljudska bića. One su vrlo važne u poslovima, obiteljskim odnosima, u državnoj upravi, u međunarodnim poslovima. Kad riječi nisu poštene, sve se drugo ruši. Kad muž ne može imati povjerenja u svoju ženu, kad majka ne može vjerovati svojoj djeci, kako obitelj može djelovati uspješno? A što reći o širem svijetu? Kad poslovni partneri lažu jedan drugome, njihovi su poslovi u opasnosti. Na isti način, ljudi moraju vjerovati da njihovi predstavnici u vladi, u državnoj upravi govore istinu.
Naravno, jedan od najvećih problema našeg svijeta je baš u tome što je istina postala vrlo rijetkom robom na tržištu. Posljedice tog nedostatka su vrlo vidljive u razorenim obiteljima, u prenatrpanosti i preopterećenosti sudova, u nepovjerenju među narodima. Mi živimo u svijetu grijeha, a u korijenu najvećeg dijela toga grijeha je upravo nepoštenje. Otac laži je stvarno bio vrlo uspješan u svojim nastojanjima.
Međutim, kao kršćani mi želimo biti dijelom rješenja, a ne dijelom problema. Oče naš, pomozi nam danas da jasno shvatimo važnost istinitih riječi i da odlučimo samo njih njegovati u svom rječniku. (George R. Knight, Hodati s Isusom po Gori blaženstva)