“Tada će reći i onima s lijeve strane: ‘Idite od mene, prokleti, u oganj vječni što je pripravljen đavlu i anđelima njegovim!'” (Matej 25,41)

Gdje je taj oganj vječni ili ta gehena? Nalazi se jugozapadno od Jeruzalema i poznata je kao dolina Hinom. Dolina Hinom ima značajnu povijest. Na tom je mjestu kralj Ahaz uveo u Izrael obožavanje Moloha, kojemu su na žrtvu prinosili malu djecu (2. Ljetopisa 28,3). Kralj Jošija je kasnije ukinuo Molohov kult i odredio da dolina zauvijek ostane prokleto mjesto. Jeremija je prorekao da će zbog tog grijeha Gospod dolinu Hinom pretvoriti u dolinu pokolja u kojoj će se sahranjivati tijela pobijenih Izraelaca sve dok se njima ne ispuni i da će ostala nepokopana tijela služiti za hranu pticama nebeskim (Jeremija 7,32.33).

U Isusovo vrijeme dolina Hinom je postala jeruzalemsko smetlište. Tu se odlagalo i spaljivalo smeće. Bila je to neka vrst javnog krematorija iz kojega se stalno uzdizao smrdljivi dim i lizali plamenovi. Ukratko, dolina Hinom ili Gehena nije bila ugodno mjesto. U novozavjetno vrijeme počela se smatrati mjestom suđenja zlima.

Većina naših prijevoda naziv Gehena u Evanđelju po Mateju 5,22 prevodi riječju pakao.

To nas suočava sa zanimljivim dijelom Isusove Propovijedi na Gori. Književnici i farizeji ne samo da su umanjili zahtjeve zakona već su umanjili i kazne koje očekuju prijestupnike. Oni su govorili da će se sve ubojice suočiti s kaznama građanskih sudova, ali je Isus naglasio da će svi koji preziru bližnje iskusiti i oganj vječni.

Isus nas ozbiljno shvaća. On zna da oni koji ogovaraju mogu uništavati život svojih žrtava dio po dio. On zna da to mogu učiniti i oni koji se prema bližnjima ponašaju olako, koji se duhovno samosvjesno i arogantno uzdižu iznad svoje okoline.

Isus se s nama ne igra. On govori otvoreno i Njegova poruka glasi da moramo postati ljubazni, puni razumijevanja i ljubavi, slični Ocu nebeskome. Moramo paziti da ni na koji način ne ubijamo svoje bližnje. (George R. Knight, Hodati s Isusom po Gori blaženstva)