“Gospodnji strah početak je mudrosti, a razboritost je spoznaja Presvetog.” (Izreke 9,10)

Tijekom srednjeg vijeka, arapska invazija na Iran rezultirala je sveobuhvatnim promjenama u perzijskom životu i kulturi. Ali neke iranske skupine oduprle su se arapskom utjecaju i na kraju su ponovno stekle svoju neovisnost, pokrenuvši obnovu iranskog nacionalnog identiteta i kulture koja je dosegla vrhunac tijekom 9. i 10. stoljeća.

Dio ovog kulturnog pokreta bio je razvoj perzijske književnosti, održavajući perzijski jezik živim i osiguravajući mu mjesto važnog indoeuropskog jezika. Perzijski je i danas službeni jezik Irana. Nakon 10. stoljeća, perzijska je književnost igrala formativnu ulogu u muslimanskoj civilizaciji.

Otprilike u to vrijeme, Abdul Kassem Ismael (od 938. do 995.) postao je veliki vezir Perzije. Legenda kaže da je strastveni čitač bio toliko očaran književnošću i učenjem da nikada nije izašao iz kuće bez svoje osobne knjižnice. Karavana od 400 deva nosila je 117 000 knjiga i bila je dug više od 1,5 kilometara! Ismaelovi vodiči deva bili su i knjižničari, svaki odgovoran za knjige na svojoj devi, i mogli su pronaći bilo koju knjigu gotovo odmah jer su životinje bile uvježbane hodati abecednim redom.

Biblija kaže da “Gospodnji strah početak je mudrosti” (Psalam 111,10; Izreke 1,7; Izreke 9,10) i “razboritost je spoznaja Presvetog” (Izreke 9,10). Možemo, poput Ismaela, tragati za svim znanjem o Gospodu. Ali Pavao kaže da smo ništa ako nemamo ljubavi. (1. Korinćanima 13,2). Ivan kaže da kada poznajemo Boga, imat ćemo i ljubavi. (1. Ivanova 4,7,8) Prava mudrost – spoznaja Boga – rezultirat će utjelovljenjem Njegove ljubavi u nama. Do tada naše znanje ne znači ništa. (Amazing Facts Daily Devotional)