“A kraljevstvo, vlast i veličanstvo pod svim nebesima dat će se puku Svetaca Svevišnjega. Kraljevstvo njegovo kraljevstvo je vječno, i sve vlasti služit će mu i pokoravati se njemu.” (Daniel 7,27)
Riječi koje govore o Božjem kraljevstvu mogu nas ponekad i zbuniti – čak i kada dolaze s Isusovih usana. Razlog je taj što On ponekad govori o kraljevstvu u prošlom vremenu, ponekad u sadašnjem, a ponekad u budućem.
Isus je naglašavao da je kraljevstvo postojalo u prošlosti, jer su ga zadobili Abraham, Izak i Jakov tijekom svog života (Luka 13,28). On je govorio o kraljevstvu u sadašnjosti kada je isticao da je “kraljevstvo Božje u vama” (Luka 17,21). Vrlo je često propovijedao o svom kraljevstvu u budućnosti kada je zapovijedao svojim učenicima da se mole za dolazak kraljevstva Božjega.
Kako, pitamo, kraljevstvo mo biti u prošlosti, sadašnjosti i u budućnosti? Kako kraljevstvo može istodobno biti nešto što je postojalo, što postoji i zašto se trebamo moliti da tek dođe?
Odgovor se krije u činjenici da je dolazak Kristovog kraljevstva postupan. Borba između Kneza svjetlosti, Krista, i kneza ovoga svijeta, Sotone, započela je na Nebu (Otkrivenje 12,7.8) i nastavila se tijekom cijelog starozavjetnog vremena. I tada su neki bili na Gospodnjoj strani, dok su se drugi protivili Bogu. Međutim, Kristovim dolaskom bitka oko ljudskih srca i vladavine svijetom se ubrzala. S Kristom je Njegovo kraljevstvo milosti zadobilo vlast. To će kraljevstvo milosti postojati sve do Kristovog drugog dolaska kada će i fizički preuzeti vlast nad Zemljom.
Ali, iako se dolazak Kristovog kraljevstva može promatrati kao proces postupnog razvitka, taj proces ipak nije evolucijske naravi. On, naime, zahtijeva korjenito raskidanje s cjelokupnom prošlošću. Kristov drugi dolazak će u tome predstavljati prijelomni trenutak. Bog će se umiješati u povijest Zemlje i zahtijevati da se Zemlja vrati pod okrilje Njegove vlasti. Kršćani se mole da taj trenutak bude što skorije i nadaju se da će njihove molitve biti brzo uslišene. (George R. Knight, Hodati s Isusom po Gori blaženstva)