„Drugi anđeo zatrubi. I nešto kao gora velika, ognjem zapaljena, bačeno bi u more. I trećina se mora pretvori u krv te izginu trećina stvorenja što u moru žive i trećina lađa propade.” (Otkrivenje 8,8.9)
Činjenica da se voda pretvara u krv veoma nas podsjeća na prvo zlo prilikom Izlaska (Izlazak 7,19-21). Pretvaranje Nila u krv uništilo bi za tren oka egipatsku ekonomiju. Životni krvotok Egipta bila je i ostala rijeka Nil. ,
Ako ste ikada putovali Egiptom, onda znate da je to zelena i plodna zemlja duž obala rijeke Nil, a već samo nekoliko kilometara dalje od rijeke sreli ste se s najsušnijom i najogoljelijom zemljom koja se može zamisliti. Kiša pada tako rijetko da se tlo pretvorilo u sitnu prašinu. Teško se može pronaći vlat trave, a kamoli zdrava žetva. U stvari, vlažnost je tako niska na samo petnaestak kilometara od Nila da jednostavno isisava svaku kap vode iz svakog bića. Uvijek kada sam posjećivao egipatsku pustinju, morao sam popiti po nekoliko litara vode da bih bar malo došao k sebi.
Naš tekst sadrži još jedno podsjećanje – na Božji sud nad starim Babilonom. „Evo me na te, Goro zatornice – riječ je Jahvina – zatornice svega svijeta! Zamahnut ću rukom protiv tebe, svalit ću te s litice, pretvorit ću te u goru spaljenu.” (Jeremija 51,25) U ovom poglavlju Gospod izriče sud nad Babilonom zato što je tlačio Božji narod. Prema tome, druga truba spaja elemente starozavjetnih sudova nad Egiptom i Babilonom. Zanimljivo je da su obje zemlje ravne, suhe i da ovise od velikih rijeka koje protječu kroz njih.
Međutim, ako je stari Babilon bio smješten u riječnoj dolini, zašto tekst govori o planini? To je samo simbolički podatak. Drugo poglavlje Knjige proroka Daniela opisuje Božje kraljevstvo kao veliku planinu. Prema tome, Jeremijin opis nagovještava da je Babilon veliki falsifikat Božjeg pravog kraljevstva. Ova truba obećava da će Bog uništiti ovaj falsifikat u vodama njegovog vlastitog „mora”.
Simbolički sudovi predstavljeni u drugoj trubi mogu označavati i pad Rimskog kraljevstva, događaj koji se nalazi u budućnosti u vrijeme kada je Ivan pisao svoje Otkrivenje. Po mišljenju prvih čitatelja Otkrivenja, ovo je kraljevstvo moglo izgledati kao nesavladiva vojna, politička, ekonomska sila. Međutim, prorok u viđenju shvaća da Bog vodi računa o djelovanju tlačitelja na Zemlji i da će se umiješati u vreme koje sam odredi.
Gospode, pomozi mi da vjerujem da su događaji u Tvojoj ruci. Molim Te, pomozi mi da budem strpljiv u čekanju Tvojih intervencija. (Jon Paulien, Evanđelje s Patmosa)