„I začujem broj opečaćenih – sto četrdeset i četiri tisuće opečaćenih iz svih plemena sinova Izraelovih: iz plemena Judina dvanaest tisuća opečaćenih, iz plemena Rubenova dvanaest tisuća, iz plemena Gadova dvanaest tisuća, iz plemena Ašerova dvanaest tisuća, iz plemena Naftalijeva dvanest tisuća, iz plemena Manašeova dvanaest tisuća, iz plemena Šimunova dvanaest tisuća, iz plemena Levijeva dvanaest tisuća, iz plemena Jisakarova dvanaest tisuća, iz plemena Zebulunova dvanaest tisuća, iz plemena Josipova dvanaest tisuća, iz plemena Benjaminova dvanaest tisuća opečaćenih.“ (Otkrivenje 7,4-8)

Richard Bauckham, britanski teolog i poznavatelj Novoga zavjeta, uvjerljivo je govorio da ove riječi izražavaju starozavjetnu zamisao o prebrojavanju vojnih snaga. Izrael je prebrojavao svoja plemena kako bi odredio svoju potencijalnu vojnu snagu. Brojanje je bilo ograničeno na muškarce sposobne za vojnu službu (Brojevi 1,3.19-46; 26,1-51; 2. Samuelova 24,1-9). Broj od 144 tisuće u Otkrivenju, sastoji se, prema tome, od muškaraca iz 12 plemena Izraelovih (Otkrivenje 14,4).

Ponavljani izraz: „iz plemena…“ posebno podsjeća na brojanje iz Brojeva 1. glave, kada se Izrael pripremao za osvajanje Obećane zemlje. Ovo brojanje predstavlja uzor za eshatološki rat u manuskriptima sa Mrtvog mora, ali i u Otkrivenju. Broj izraelske vojske u Otkrivenju 7. glavi očigledno je simboličan, kao i dimenzije Novog Jeruzalema. Broj od 144 tisuće predstavlja sveukupnost Izraela koji se svrstao u bojne redove nasuprot silama zla (Otkrivenje 9,16; 17,14; 19,11-21). Drugim riječima, Otkrivenje opisuje duhovna zbivanja posljednjeg vremena vojnom terminologijom.

Invazija izvršena na Irak 2003. godine, bila je do tada tehnološki najsloženija vojna akcija u povijesti. S čudima iz nevidljive tehnologije, krstarećim raketama, radarski navođenom municijom, izgledalo je kao da netko vodi rat pritiskom na dugme. Međutim, teritorija nije zauzeta, sve dok nije zaposjednuta pješadijskim snagama. Pješaci spavaju na tlu, nose svoju hranu, najbliži su neprijatelju. Bez njihove prisutnosti zemlja ne prelazi iz ruke u ruku – bez njih bi to bilo samo uništavanje udaljenih ciljeva.

Slično načelo pojavljuje se u naše vrijeme i prilikom širenja Evanđelja. Iako sredstva masovne komunikacije i internet mogu odigrati svoju ulogu u dostizanju ljudi, i dalje je tu pješaštvo, Božji vjerni narod, koji pridobiva učenike jednog po jednog i tu se krije odlučujuća razlika. Kao što nikakva bombardiranja ne mogu zamijeniti vojnika, tako ni bilo kakva zgusnutost sredstava masovne komunikacije ne može zamijeniti vjernog svjedoka. Ako si se, dakle, prijavio u redove božanskih svjedoka, ti si postao nezamjenjiv. Gospod te je zadužio da pripadnike svih naroda izgrađuješ u Njegove učenike. Televizija i radio to ne mogu učiniti umjesto tebe.

Gospode, želim doprinijeti da u sadašnjem svijetu nastupe promjene. Dirni moje srce da se danas založi za potrebu nekog Tvog stvorenja! (Jon Paulien, Evanđelje s Patmosa)