“Tada ga gospodar dozva i reče mu: ‘Slugo opaki, sav sam ti onaj dug oprostio jer si me zamolio. Nije li trebalo da se i ti smiluješ svome drugu, kao što sam se i ja tebi smilovao?’ I gospodar ga, rasrđen, preda mučiteljima dok mu ne vrati svega duga. Tako će i Otac moj nebeski učiniti s vama ako svatko od srca ne oprosti svomu bratu.” (Matej 18,32-35)
Godine 1961. 21-godišnji aktivist za građanska prava John Lewis izašao je iz autobusa u Rock Hillu u Južnoj Karolini. Nakon što je ušao u čekaonicu “samo za bijelce”, napao ga je i krvavo pretukao mladi bijelac po imenu Elwin Wilson. Godinama kasnije, njih su se dvojica osobno sreli i Wilson se ispričao za svoje postupke. Lewis je odgovorio: “Opraštam ti. Nemam nikakve gorčine, nikakve zlobe.”
Atmosfera na jugu Sjedinjenih Država tijekom pokreta za građanska prava bila je puna napetosti. Kako je pokret za rasnu jednakost uzimao maha, nenasilne demonstracije često su bile praćene nasiljem, pa čak i smrću. Mladi John Lewis, koji će kasnije postati senator, preživio je više od jednog brutalnog napada. Ali ova je situacija završila rješenjem i oprostom. Wilson se ispričao, rekvši da je pronašao Gospodina i prepoznao svoju nepravdu; Lewis je to opisao kao trenutak milosti i oprosta koji je predstavljao ono što je borba za ljudska prava u suštini i bila.
U Mateju, Isus dijeli priču sa svojim učenicima o nezahvalnom dužniku koji je, nakon što su mu oprošteni dugovi, krenuo za svojim dužnikom koji mu je dugovao malu svotu i bacio ga u tamnicu. Ljutiti gospodar je nezahvalnog dužnika stavio u tamnicu. Isus je rekao učenicima: “Tako će i Otac moj nebeski učiniti s vama ako svatko od srca ne oprosti svomu bratu.”
John Lewis je napravio taj težak izbor. Umjesto gajenja ljutnje zbog toga što se nepravedno prema njemu postupalo, odlučio je oprostiti iz srca. Možda nismo doživjeli nasilan fizički napad, ali većini nas je na neki način učinjena nepravda. Hoćemo li odlučiti oprostiti? (Amazing Facts Daily Devotional)