“Molim vas, braćo, čuvajte se onih koji prave razmirice i sablazni suprotno nauci koju vi primiste! Klonite se njih!” (Rimljanima 16,17)
Rimljanima 16,17-20 nas iznenađuje. Ovdje usred niza pozdrava nailazimo na odlučno upozorenje protiv lažnih učitelja. Zašto?
Pavao je upravo u šesnaestom retku govorio o svetom cjelovu mira što označuje jedinstvo crkve. Ali on zna i za probleme koje su neki otpadnici uzrokovali u nekim crkvama. Njegova briga za rimsku crkvu i mogući problem s kojim su se suočavali zahtijeva ovo upozorenje zapisano od 17. do 20. retka. On želi učiniti sve da zaštiti kršćane u Rimu.
Ova pastoralna briga utjecala je na vođe Crkve tijekom idućih dvadeset stoljeća. Papa Leon X. je, na primjer, izdao papinsku bulu protiv Martina Luthera počekom petnaestog stoljeća govoreći da je on “divlji vepar” koji uništava Božji “vinograd”. Luther naravno nije to činio. Naprotiv, on je više sličio starozavjetnom proroku koji je pozivao zalutalu Crkvu da se vrati svojim biblijskim korijenima.
Ali divlji veprovi povremeno doista unište Crkvu. Pavao u današnjem retku upravo na to upozorava. Ako je to tako, trebamo se pitati: kako možemo razlikovati “divljeg vepra” koji uništava jedinstvo Crkve i proročki glas koji poziva Crkvu da se vrati istini?
Odgovor nalazimo u našem retku. Pavao kaže da oni koji uzrokuju teškoće ne žive u skladu s istinom koju naučavaju. Ovo je važna provjera koju možemo primijeniti na takozvane reformatore. Slaže li se njihovo naučavanje s Kristovim i apostolskim naukom koji je sačuvan u Novom zavjetu?
Lažni učitelji na koje sam naišao gotovo bez izuzetka ili naglašavaju misli koje Biblija ne naglašava ili se otvoreno protive njenom nauku. Mnogi se pojavljuju s nekolicinom redaka i citata i proglašavaju Crkvu otpalom. Ali kada pozorno i mirno usporedimo njihove tvrdnje s osnovnim temama Biblije, oni su razotkriveni kao divlji veprovi a ne istinski proroci.
Malo se toga promijenilo tijekom dvije tisuće godina. Pavlovo upozorenje je i danas važno. A i njegovo rješenje. (George R. Knight, Šetnja s Pavlom kroz Poslanicu Rimljanima)