“Pozdravite Rufa, izabranika u Gospodinu, i majku njegovu i moju!” (Rimljanima 16,13)
Ruf! Gdje sam već čuo ovo ime?
U Evanđelju po Marku 15. poglavlju. Marko spominje rimske vojnike koji “natjeraše nekog prolaznika koji se vraćao iz polja, Šimuna, Cirenca, oca Aleksandrova i Rufova, da mu ponese križ” (21. redak).
Pisac Evanđelja ovo je očito spomenuo zato što su njegovi čitatelji znali Aleksandra i Rufa. Ne zaboravite da se općenito smatralo kako je Evanđelje po Marku prvenstveno napisano za kršćansku zajednicu u Rimu i mi počinjemo uviđati da je Ruf iz Rimljanima 16 možda isti Ruf koga Marko spominje kao sina Šimuna Cirenca.
Mi naravno ne možemo dokazati njihovu povezanost. Ruf je bilo uobičajeno ime. Zato je ova povezanost za sada samo zanimIjiva mogućnost.
Ali ova dva spominjanja imena Ruf pokazuju da Bog osobno poznaje svoju djecu. Mi se nećemo izgubiti u velikoj crkvi s velikim mnoštvom kršćana. Bog se sjeća Rufa čiji je otac odigrao tako zanimljivu ulogu u Kristovom raspeću. On misli na Rufa čak i u crkvi u Rimu. Najznačajnije iz kršćanske perspektive nije mogućnost da su to iste osobe, već da su uopće spomenute.
Isus je jednom rekao da je Bog prebrojio i vlasi na našoj glavi. On nas osobno poznaje. On nas poznaje po imenu bez obzira na to zovemo li se Bonnie, Bill, Sonia, Fran ili Ruf. Svatko od nas za Njega je važan kao pojedinac.
Ruf je, kaže nam Pavao, bio “izabranik Gospodnji”. Ovo vrijedi za svakog kršćanina; stoga je on mislio da svaki kršćanin ima posebnu odgovornost pred Bogom.
Pavao također primjećuje da je Rufova majka bila i njegova majka. Sumnjam da su on i Ruf bili rođena braća. Pavao ovdje ističe svoju bliskost s njom i činjenicu da svi kršćani pripadaju Božjoj obitelji. Mi imamo mnogo braće i sestara u vjeri, otaca i majki, sinova i kćeri. Mi kršćani smo odgovorni za naše rođake u vjeri kao prema svojim zemaljskim obiteljima.
Dio Radosne vijesti je da mi pripadamo Božjoj obitelji te da smo vi i ja osobno važni Vladaru svemira. Slava Bogu! (George R. Knight, Šetnja s Pavlom kroz Poslanicu Rimljanima)