“Radujte se s onima koji se raduju! Plačite s onima koji plaču!” (Rimljanima 12,15)

P.Stuart Briscoe ističe da “ljudska bića posjeduju veliku sposobnost primanja i davanja ljubavi. Čak i najtvrđe srce se topi pred nevinim osmijehom djeteta ili zaigranosti janjeta ili psića. Ali ova sposobnost voljenja, suosjećanja i empatije često je sputana sebičnošću.

Mi se tako često bavimo sami sobom, svojim poslovima, vlastitim dostignućima, dobitcima i gubitcima, te nam je nezgodno “radovati se s onima koji se raduju” i “plakati s onima koji plaču”.

Ali čudno je to što je većini lakše “plakati s onima koji plaču” nego “radovati se s onima koji se raduju”. Crkveni otac Ivan Zlatousti je prije više stoljeća komentirao ovaj redak riječima: “Potreban je uzvišeniji kršćanski karakter da bismo se radovali s onima koji se raduju nego plakali s onima koji plaču. Nema nikoga tako okorjelog koji ne bi plakao s onima u nevolji, ali drugi dio zahtijeva vrlo plemenitu dušu, koja će nas spriječiti ne samo da zavidimo, već da osjećamo zadovoljstvo u društvu s osobama koje nisu cijenjene.”

Općenito je teže čestitati drugima na njihovom uspjehu, posebno ako taj uspjeh znači razočaranje za nas, nego suosjećati s drugima zbog njihovih nevolja i gubitaka. Tek kada umre naše “ja”, kada izađemo iz zatvora sebičnosti, mi se možemo radovati uspjehu drugih kao svom.

Današnji redak detaljno opisuje jedan od mnogih načina za izražavanje istinske ljubavi (Rimljanima 12,9). Suosjećanje s drugima zahtijeva vrijeme i emocionalnu energiju, ali odražava Božji odnos prema nama. Bog nije neko daleko Biće. On sudjeluje u našim radostima i žalostima. Čineći to On pokazuje da smo Mu važni — i da smo značajni.

Bog želi da svi mi služimo na ovakav način. On danas namjerava usmjeriti nekoga mojim putem s kime mogu plakati ili radovati se. U nekom vrlo ograničenom smislu ja mu mogu biti “bog” dok mu pomažem da uvidi da nije sam, da se netko brine za njega te da su njegove radosti i žalosti važne.

Pomozi mi, Oče, da danas potpunije živim Tvoju ljubav.  (George R. Knight, Šetnja s Pavlom kroz Poslanicu Rimljanima)