“Ili zar ne znate da smo svi koji smo kršteni u Krista Isusa, u njegovu smrt kršteni?” (Rimljanima 6,3)
Pavao se, prilično iznenađujuće, okreće slici krštenja kako bi ilustrirao što znači umrijeti grijehu. Krštenje, za razliku od mnogo drugih riječi u Poslanici Rimljanima, nije jedna od Pavlovih čestih tema. Od brojnih uporaba ovog izraza u Novom zavjetu Pavao ga rabi samo trinaest puta, od toga tri puta u Rimljanima 6,3.4. Ali ovdje krštenje pruža savršenu sliku za ono što Pavao želi ilustrirati. “Krstiti” u povijesti nema lijepo, ugodno značenje. To znaci “uroniti”, “zagnjuriti”, “potopiti”, “poplaviti”. Pisci u drevnom svijetu rabili su je za opis potonuća brodova ili utapanje ljudi. Isus se koristi ovom slikom nasilja kad je svoju smrt opisao kao krštenje (Marko 10,38; Luka 12,50).
Apostol rabi ovaj izraz, što je sasvim jasno iz Rimljanima 6,4, u vezi sa smrću kao načinom života. Zatim će u šestom retku uporabiti raspeće u vezi sa smrću isto kao što je Isus učinio kada je rekao svojim učenicima da će oni morati uzeti svoj križ i položiti svoj život za Njega (Matej 10,38.39; 16,24,25).
Postati kršćanin je nasilan događaj. Mi počinjemo s krštenjem, simbolom umiranja starom načinu života. Sada nam Pavao govori u Rimljanima 6,2.3 da je smiješno tvrditi da bi netko želio živjeti starim načinom života ako mu je umro. Nijedan istinski kršćanin ne bi želio živjeti životom grijeha.
Ali njegova uporaba krštenja sadrži još nešto. Krštenje ne predstavlja samo smrt starom načinu razmišljanja i življenja, već ono znaci i “biti kršten u Isusa Krista”. Kao što to Pavao kaže u 1. Korinćanima: “Mi smo svi kršteni u jedno tijelo.” Krist je osigurao naše opravdanje na križu svojom vlastitom smrću. Mi smo uključeni u ovaj događaj u trenutku kada prihvaćamo Krista kao svog Spasitelja, kada odlučimo umrijeti grijehu i simbolično prikažemo ovu odluku krštenjem u Njegovu smrt.
U tom trenutku mi smo u Kristu, a ne u Adamu, prešavši iz smrti u život. Mi smo umrli grijehu i živimo za Božju volju. (George R. Knight, Šetnja s Pavlom kroz Poslanicu Rimljanima)