“Veličajte sa mnom Jahvu, uzvisujmo ime njegovo zajedno!” (Psalam 34,4)

Što znači molba da se sveti Božje ime? To možemo saznati ako ovaj prijevod usporedimo s drugim prijevodima. Jedan od njih kaže: “Da se Tvoje ime poštuje!” Drugi naglašava: “Da se Tvome imenu odaje čast!” Svetiti Božje ime znači pristupati mu s poštovanjem, odavati mu čast. To znači ponašati se prema njemu kao prema nečemu svetom, prema nečemu što se razlikuje od običnoga i svakodnevnoga.

Značenje postaje još jasnije kad vidimo kako se sama riječ upotrebljava. Istu riječ nalazimo u zapovijedi o danu odmora (Izlazak 20,8) u Septuaginti, u grčkom prijevodu Biblije. Zapovijed traži da se dan odmora sveti, da mu se pristupa kao svetinji. Subota se razlikuje od drugih dana; ona se i poštuje drugačije od ostalih dana. Ona se treba svetiti! Drugi starozavjetni primjer nalazimo u uputama o posvećenju svećenika. Oni su se morali razlikovati od drugih ljudi zato što su bili posvećeni, odvojeni za svetu službu.

Tako je i s Božjim imenom. Kršćani trebaju svetiti Božje ime, poštujući Onoga koji ga nosi. Ellen G. White kaže: “Svetiti Gospodnje ime znači sa strahopoštovanjem izgovarati riječi koje se odnose na Vrhovno Biće. ‘Ime je njegovo sveto i valja mu se klanjati!’ (Psalam 111,9) Nikada i ni na koji način ne smijemo olako izgovarati titule i imena Božanstva. U molitvi mi stupamo u prijemnu dvoranu Najvišega; pred njega moramo izlaziti sa svetim strahopoštovanjem. Anđeli zaklanjaju svoje lice u njegovoj prisutnosti… S koliko tek strahopoštovanja mi, smrtna i grješna bića, trebamo izlaziti pred Gospoda, svoga Stvoritelja!” (Misli s Gore blagoslova, str. 135.136)

Međutim, poštovanje Božjeg imena nije ograničeno samo na molitvu. Ono se odnosi na sve naše riječi i na sve trenutke našeg života. Osim toga, poštovanje Božjeg imena treba dolaziti do izražaja i u svakom našem postupku, zato što smo mi Božji predstavnici na Zemlji. Svakim svojim djelom mi trebamo prikazivati Njegov karakter, jer kao kršćani nosimo Njegovo ime. (George R. Knight, Hodati s Isusom po Gori blaženstva)